Bądź eko. Postaw na upcykling! - MagaHomes

Bądź eko. Postaw na upcykling!

Choć upcykling to pojęcie stosunkowo nowe, z roku na rok interesuje się nim coraz więcej osób. Zjawisko polega na użyciu odpadów w celu nadania im nowych funkcji użytkowych. Pomysłów na praktyczne zastosowanie niepotrzebnych artykułów jest mnóstwo.

Coś z niczego, czyli upcykling w praktyce

Pojęcie upcyklingu rozpowszechniło się pod koniec lat dziewięćdziesiątych za sprawą publikacji Riemanna Verlaga. Obecnie zjawisko wykorzystuje się w wielu dziedzinach życia. Z odpadów tworzy się m.in. ubrania, biżuterię, ozdoby, meble. W internecie można spotkać sklepy oferujące klientom produkty wykonane z przedmiotów przeznaczonych do wyrzucenia, np. worków do transportu ziaren kakaowca, drewnianych palet.

Upcykling stanowi doskonałą alternatywę dla recyclingu. Odpady nie wymagają większych inwestycji związanych z obróbką, gdyż wykorzystuje się je w całości. Nie ma potrzeby cięcia surowca na mniejsze fragmenty, przetapiania. W ten sposób zużywa się znacznie mniej energii, co sprzyja ochronie środowiska – do atmosfery nie dostają się zanieczyszczenia będące ubocznym skutkiem obróbki termicznej.

przykład upcyklingu - domy ze starych kontenerów morskich

Domy z kontenerów morskich – nowy trend w budownictwie

Upcycling znalazł też zastosowanie w budownictwie.   Przy użyciu niepotrzebnych kontenerów morskich produkuje się domy modułowe. Rozwiązanie staje się coraz popularniejsze w Ameryce, gdzie surowiec wykorzystuje się nie tylko do produkcji pojedynczych domów, ale również hoteli. Uwagę zwraca m.in. 20-piętrowy obiekt turystyczny znajdujący się przy Bowery Street w Nowym Jorku. Na użycie metalowych kontenerów decydują się także inwestorzy z Europy. Obiekty służą jako pawilony, stróżówki, sklepy, punkty restauracyjne.

Lokale z kontenerów stanowią alternatywę dla tradycyjnego budownictwa. Są znacznie tańsze w produkcji, a jednocześnie niezwykle komfortowe. Posiadają instalacje elektryczne, sanitarne, a dodatkowo wyposażono je w wentylacje i klimatyzację. Montaż obiektów zajmuje około 3 miesięcy. Wśród atutów domów modułowych należy wymienić elastyczność. W każdej chwili można powiększyć powierzchnię użytkową. Wystarczy jedynie zamontować dodatkowe moduły. Domy z kontenerów sprawdzają się także w przypadku osób, które często zmieniają miejsce zamieszkania. Poszczególne elementy nadają się do transportu. Kontenery wyposażono w specjalne kieszenie ułatwiające przesuwanie segmentów za pomocą wózka widłowego.

Zainwestuj w trwałe rozwiązania

Surowce wykorzystywane w upcyklingu wyróżniają się trwałością. Dobrym przykładem jest, omawiany wcześniej, kontener morski, który spełnia ogólnoświatowe normy w zakresie bezpieczeństwa. Do jego produkcji używa się grubych płyt stalowych o wysokiej odporności na uszkodzenia mechaniczne. Wśród często używanych odpadów warto wymienić także palety drewniane. Przedmioty stworzone z niepotrzebnych „śmieci” mogą służyć latami pod warunkiem odpowiedniej konserwacji. Należy zadbać o impregnację i na bieżąco usuwać skorodowane elementy. W ten sposób uzyskuje się wytrzymałe, a jednocześnie niedrogie konstrukcje, które nie obciążają środowiska.

Kontakt

MagaHomes Showroom dostępny od poniedziałku do piątku w godzinach od 700 – 1500. Skontaktuj się z nami i umów się na prezentację!

MagaHomes

Ul. Sienkiewicza 4
56-120 Brzeg Dolny
Polska

NIP 917-000-00-15  REGON 930613932

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu,
IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego; KRS 0000105885

Domy modułowe  |  Domy mobilne  | Hotele z kontenerów | Polityka prywatności  |  Informacja o przetwarzaniu Danych Osobowych